FotoHobiMotor

Honda Pcx 125cc

equalizerSayfa Görüntülenme: 16K

Paylaşın

Uzun zamandır bir scooter almayı düşünüyordum. Kawasaki motorlarının sıkı fanatiğiyimdir. Kawasaki markasının scooter modeli olmadığı içinde şehir içerisinde az yakan ve torku yüksek aynı zamanda bagajı büyük olan bir model arayışındaydım. Derken Honda Pcx ve Yamaha X-Max seçeneklerini kafamda belirledim.İki model arasında çok gidip geldim ve zor karar verdim.

Yamaha X-max Maxi scooter sınıfına girdiği için biraz fiyat olarakta yüksek kalıyordu.Tabi maxiliğin vermiş olduğu bir konforda vardı.

Bagaj büyüklüğü,gösterge panelinin gösterişi ve analog devir saati ,ayrıca yol bilgisayarı görünümü harikaydı.Kullanılan materyallerin ve plastik kaliteside harikaydı.

14-15 jant ve 2 disk fren sistemi güven sağlıyordu.Birde 250cc 12lt kapasiteli deposuda fena sayılmazdı.

Hız kesicisi olmadığı gibi torkuda yüksek ve 140+ km hızlara rahat çıkıldığını gördüm.

Sonra Honda pcx arasında gidip geldiğim zamanlarda Pcx’in bende fiyat & performans etkisinden sonra kararımı honda’dan yana kullanma gereğini hissettim.Arasında 5.500’tl gibi bir rakam oynuyordu x-max’le. Pcx bana çok cazip geldi bu konuda.

Ve iki scooter arasında son nokta atışlarını yapıyordum.Honda Pcx 125cc olmasına karşın çok atak bir motordu.Ufak bir testte de bunu anladım. 6.1 lt yakıt kapasitesi biraz ürküttü.Sonrasında yaptığım araştırmalarda pcx’in 6’lt ile 250-300 km yol kat ettiğini farklı forumlarda okudum.Bunu okuyunca “yuh” diye söylendim pc başında.Honda bayisinde pcx’e koşarak test etmeye gittim.Motorda kullanılan aksamların kaliteside ayrı bir göz kamaştırdı bende.Motor’u incelemem ile şiparişi vermem bir oldu.

Şehir içi kullanımda tavsiyem pcx’dir.Çünki o kadar az yakıyor ki kokluyor lafı bile abest kaçar.Sanki benzin öylece depo’da duruyor. 🙂

Scooter son teknolojili bir sistemle kombine edilmiş pcx’te start&stop özelliği var.Siz bu özelliği aktif ettiğinizde trafik ışığında dururken 3 sn sonra motor kendini stop ediyor.Yeşil ışığı görür görmez çok az gaz verdiğinizde motor çalışıyor ve anında kalkışınızı yapabiliyorsunuz.Bu özellik beni adeta büyüledi.Ve bunun sayesinde de yakıt tasarrufu elde ediyorsunuz.

Scooter’ın ebatından dolayı bagajı 1 full face kask alabiliyor ve artı kalan bir hacmide ufak şeyler koymak için yer kalıyor.Bu motora nasıl o bagajı koymuşlar hondanın sihiri bu olsa gerek.Küçük bir scooter olan pcx caddelerde kıvraklığı ile trafik sorunu yaşamıyorsunuz.Motorun sessizliği gayet güzel.Honda sanırım kalitesini bu motorda çok göstermiş.Ara hızlanmalarda çok atak ve torkuda tatmin edici.Artçı binişlerde bile şaşırabilirsiniz!

Ön’de disk kullanılıyor ve arkada kampana.Açıkcası kampana biraz bu model’e yakışmamış.Güzel bir özelliği atlamamak gerek.Combi Brake sistemi var…Herkes bunu atlıyor.Frenleme tatminkâr açıkcası.Kampanada olsa gayet kullanışlı ve güvenli.Tabi bu sürücüden sürücüye fark edebilir.

Gösterge panelinin gece görünümü çok belirgin ve şık.Ön farların ve alttaki küçük sislerinin gece görünümü çok şık.Trafikte adeta beklerken otomobillerden gözlerle süzülüyor hatta sorular sorularak ne marka filan denilerek herkesin beğenisini topluyorsunuz. 🙂

Uzun uzadıya motoru anlatmaya geçmeyeceğim.Sadece artı ve eksilerini değineceğim.Kısa bir anlatımla sizlere ön bir fikir verebilmişimdir umarım.

Şehir içi kullanım için çok ideal.Uzun yol deneyimim olmadığı için birşey diyemeyeceğim ama uzun yola bile gidenler var çok memnunlarmış.Bazı forumlarda makaleleri okuyarak görebilirsiniz.

Son sözüm Honda Özgürlük Onda…

Honda Pcx 125cc İzlenimlerim

+ Rahat ve dengeli sürüşü.
+ Yüksek yakıt performansı.
+ Start&Stop özelliği.
+ Motor hacmine göre geniş bagajı.
+ Torku,hızı başarılı ve seri.
+ Vibrasyon yok.
+ Sessiz motor.
+ 2.el piyasasında değer kaybettirmiyor.
+ Masrafsız bir motor.Bakım gerektirmiyor…

 

Motokros Şampiyonası Başkent’te Yapıldı
Ankara Kentpark Kenan Doğulu Konseri
Hiçbir sonuç bulunamadı.

Gezinirken Dinlenin

Son Eklenenler